Zlatobýl
Bylinkové okénko by nebylo bez bylinek. Teď je sezóna zlatobýlu. Existují dva druhy – zlatobýl kanadský a celík zlatobýl. Původní je celík, ale daleko rozšířenější v dnešní době je zlatobýl kanadský. Účinky mají podobné. Když se na něj podíváme tak je to takový žlutý smetáček. Rostlina může být až metr vysoká. Sbíráme květy těsně před rozkvětem, to je horní část rostliny, cca 15cm.
Zlatobýl jemně, ale důkladně "promývá" ledviny a vyplavuje z nich mikroorganismy způsobující záněty. Je však nutné vypít 2—3 litry zlatobýlového čaje denně.
Hodně horký čaj ze zlatobýlu utišuje křeče u všech infekcí močových cest i podrážděného a zaníceného močového měchýře, zmírní bolesti a zbrzdí záněty. 1 lžičku byliny přelijte 250 ml horké vody a čaj nechejte táhnout 5 minut. Můžete se díky němu vyhnout užívání antibiotik, Můžeme vyzkoušet ledvinový čaj ve složení zlatobýl kanadský, přeslička rolní, bříza bělokorá, truskavec ptačí a vřes obecný. Směs připravíme smícháním jednoho dílu od každé byliny. Pijeme dva až tři šálky denně po dobu dvou týdnů. Zlatobýl též čistí lymfu, odvádí škodliviny z těla, zmírňuje svědění pokožky. Je velmi vhodný na vnitřní „zatvrdliny“. Pokud se vám tvoří skryté „ozdoby“, které se pak derou na povrch. Ze zlatobýlu připravuji oblíbený krém a mast.
Doma si můžete připravit tinkturu.
Květy naložíte do alkoholu, doporučila bych cca 50%. Necháme louhovat, po třech týdnech můžeme začít užívat. Scedila bych za delší dobu třeba za dva měsíce. Tinktura je vhodná na zmírnění příliš dlouhé menstruace, čistí ledviny a krev, zmírňuje zánět močových cest. Je vhodná i na svědění pokožky, dnu, močové kameny a na paradontózu. V případě pochybností není nic jednoduššího, než se za mnou přijít poradit. (rdn)
Datum poslední aktualizace: 16. 6. 2023 8:59