Tibetská houba
Když jsem přemýšlela o čem psát, napadla mě tibetská houba. Vlastně se vůbec nejedná o houbu, ale o společenství bakterií a mléčných a octových kvasinek. Svým vzhledem ovšem právě houbu připomíná. V oblasti Tibetu se používá odedávna. K nám se dostala až v 19. století. Dnes se o ní mluví jako o elixíru zdraví.
Jaké jsou tedy její účinky?
Mnoho zdrojů uvádí až zázračný účinek na lidské zdraví. Tibetská houba příznivě působí na srdce, pomáhá lépe rozkládat cholesterol v cévách, reguluje krevní tlak. Její konzumace je tedy mimo jiné i prevencí infarktu myokardu. Doporučována je i při různých nemocech ledvin, sleziny, žlučníku, slinivky či jater. Kefírový nápoj odkyseluje organismus, zabraňuje shromažďování a hnilobným procesům potravy ve střevech. Tím působí pozitivně na trávící soustavu. Stimuluje imunitní systém, zpomaluje stárnutí, zvyšuje vitalitu, zabraňuje únavě spojené se stresem. Prý dokáže brzdit vývoj metastáz (dle všeho mohou probiotika ve fermentovaných potravinách potlačovat růst nádoru) a je cenným zdrojem vitamínu B 12 a kyseliny listové. Vitamín B12 neboli kobalamin je vitamín, o jehož nedostatku se hovoří v souvislosti s veganstvím. V potravinách neživočišného původu se nachází málo. Mnozí vegani proto používají doplňky stravy, které tento vitamín obsahují. Tibetská houba pro ně ovšem řešením není, protože se při její přípravě používá mléko.
Jak si doma připravit kefírový nápoj?
Je to opravdu jednoduché. Dvě až tři lžičky houby dáme do sklenice a zalijeme cca půl litrem mléka. Necháme stát 24hodin, přecedíme a je hotovo. Houba by neměla přijít do styku s kovem, používám proto plastový cedník. Směs můžeme, ale také nemusíme propláchnout vodou a vrátíme do sklenice. Nepropachujeme, když chceme podpořit tvorbu nových krystalků.
Pijeme jako kůru cca 20 dní. Pak si uděláme 10 dní přestávku. Během této doby můžeme houbičky zalít vodou a nechat v lednici.
Mikroorganismy tvořící tibetskou houbu se živí zejména mléčnou laktózou. Proto nápoj mohou konzumovat i lidé, kteří jsou na ni alergičtí. Samozřejmě jako všude, vyzkoušejte opatrně a uvidíte. Jedna drobná rada na závěr. Pokud nejste zvyklí na zakysané nápoje, konzumujte opatrně. Může trochu zrychlit krok J . Postupným zvyšováním dávek se vyhnete nadměrnému zrychlení střev J. Kysané nápoje ochlazují organismus. Proto pokud jste zimomřiví nebo v zimě pijte kefír raději odpoledne.
Tibetskou houbu si můžete zamluvit po předchozí dohodě u nás. Dohoda je nutná proto, aby bylo houbiček dost. (rdn).
Datum poslední aktualizace: 19. 6. 2023 10:05