Sweet chilli omáčka
Urodily se nám papriky. Jalapeňos. Znalci určitě vědí, že jde sice o pálivé papriky, ale ne zase tak moc.
Možná tušíte, že existuje něco jako stupnice pálivosti a máte pravdu.
Pálivost paprik se určuje tzv. Scovilleho stupnicí. Pálivost způsobuje látka zvaná capsaicin (kapsaicin). Tato látka dráždí receptory bolesti v ústech, které jsou zodpovědné za pocit pálení.
Wilbur L. Scoville, americký chemik, v roce 1912 zveřejnil metodu srovnávání pálivosti papriček. K měření dle tohoto testu je potřebná paprika, voda a cukr. Paprika se smíchá s vodou a cukrem a následně se ochutná. Pokud roztok pálí, naředí se vodou a opět ochutná. Tento proces se opakuje do stavu, kdy roztok nepálí. Stupeň naředění tak odpovídá příslušnému číslu SHU(kolikrát musí být roztok naředěn, aby kapsaicin nebyl detekován chutí).
Sladká paprika má hodnotu 0, naproti tomu např. Habanero má pálivost 400 000 SHU z čehož plyne, že roztok musí být naředěn 400 000x.
Jalapeňo má průměrnou hodnotu SHU 5000. Mám doma i sušené papričky Carolina Reaper. V roce 2013 byla Carolina Reaper zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako nejpálivější paprička na světě. Má až 2 200 000SHU.Od té doby byly zapsány jako nejpálivější i další druhy, ale nebojte se, tuto papričku mám naloženou v oleji a používám kapsaicin v ní obsažený jen jako přísadu do krému na záda. J
K jídlu je velmi dobrá tradiční thajská sladkokyselá omáčka z chilli papriček – právě například jalapeňo. Hodí se nejen do asijských jídel, ale i ke grilovanému masu nebo místo kečupu. Můžete použít kdekoliv, kde chceme docílit pálivé (ale ne moc) sladkokyselé chuti. Můžete si do ní namočit pizzu nebo jí nalít na hot dog místo kečupu. Na rozdíl od jiných omáček pálí tak akorát, takže nám hned neshoří pusa.
Zkuste ji připravit i doma.
Sweet chilli omáčka
Potřebujete:3 kapie
6 stroužků česneku, 6 čerstvých chilli papriček,0.5 l vody,400 g cukru,2 ČL soli,1 dl octa (můžeme použít i jablečný nebo vinný nebo kombuchový, těch dejte větší množství, jsou jemnější),2 PL bramborového škrobu (může být i kukuřičný)ČL čajová lžička, PL polévková lžíce)
Suroviny dáme vařit, rozmixujeme ponorným mixerem pouze tak, aby ve směsi zůstala semínka. Do hrnečku si nalijeme trošku vody, rozmícháme v ní škrob. Přidáme do směsi a přivedeme k varu. Vaříme tak minutku a stáhneme z ohně. Můžeme ještě dochutit svým oblíbeným kořením. (já mám ráda saturejku tak jí trošku přidám do omáčky), dáme do skleniček a pro delší trvanlivost ještě zavaříme na 15min na 80°C.
Varianty omáčky: můžeme přidat rajčata, ale jen tak, aby nepřebily chuť paprik, přidávám šípky, to je velmi chutná varianta. Omáčku můžeme použít ne jen na dochucení, ale například i jako přísadu do guláše. Proto je vhodnější ji dávat do menších skleniček, aby se dala použit celá nebo nebyla dlouho otevřená v lednici.
Dobrou chuť.
Datum poslední aktualizace: 7. 10. 2024 19:52