Rýmovník
Blíží se zima, zahrada usíná a tak už není tak jednoduché vyjít ven a natrhat si byliny na čaj. Proto bych ráda upozornila na rostlinu, kterou máte pravděpodobně doma a která je připravena k použití celý rok. Na Zdravém pečení jsme ochutnávali čaj z rýmovníku a sirup. Rýmovník (rodu Plectranthus) je pokojová rostlina čeledi hluchavkovitých. Vyznačuje se velmi silnými a dužnatými listy, které voní po meduňce a mátě.
Odvar
připravený v poměru jednoho lístku na jeden šálek se používá vnitřně při bolestech hlavy, horečce, kašli, rýmě, nachlazení, zánětu průdušek, malárii, ale také vysokém krevním tlaku, vysoké hladině cholesterolu, žaludečních křečích, jaterních poruchách, ledvinových a žlučníkových kamenech, střevní kolice, průjmu, odčervení střev a desinfekcích zažívacího traktu. Je významným pomocníkem při otocích končetin a odvodňování organismu. Skvěle také uvolní zduřelou nosní sliznici. Zevně lze výluhem ošetřit lehké popáleniny, drobné oděrky, pohmožděniny, poranění kůže. Můžeme si připravit tinkturu, dokonce i mast.
Tinktura
je vhodná na nachlazení, mast využijeme k léčbě modřin a popálenin.Tinkturu připravíme tak, že půl litru 80% alkoholu a 20 listů z rýmovníku naložíme do sklenice. Louhujeme 3 měsíce nejlépe ve tmě. Hotovou tinkturu scedíme do čisté nádoby a konzumujeme. POZOR jde o mateční, to je neředěnou tinkturu. Před užíváním je nutno zředit ve vodě nebo přidat do čaje. Tinktura se užívá 3x denně po 10 kapkách, které se přidávají do smoothies, čaje nebo šťávy. Sirup - pokud přes léto připravujete například bezový nebo mátový sirup, použijte obdobný postup.
Sirup
Nebo se můžete inspirovat tímto receptem: 2 hrsti lístků rýmovníku + 1/2 l vody + 1/2 kg cukru + citrónová šťáva Lístky zalejeme vařící vodou, necháme vylouhovat přes noc. Přecedíme přes plátno, přidáme cukr, citrónovou šťávu podle chuti, uvaříme na hustší sirup a nalejeme do malých skleněných pohárů. Užíváme 1-2 lžičky denně. Můžeme připravit menší dávku, protože materiál máme pořád na okně. Jako rychlou pomoc lze nadrtit lístky a utřít s cukrem. Dětem pak podáváme jednu lžičku směsi třikrát denně. Podobně drcené lístky s kapkou olivového oleje lze mazat na hrudník a mezi lopatky. Tím se můžete zbavit zánětů průdušek a bronchitid.
Inhalace
Toto přírodní antibiotikum můžeme i inhalovat, protože ulevuje od bolestí v krku a od ucpaného nosu. V listech jsou obsaženy rostlinné vonné oleje thymol a karvakrol. Lístky stačí mnout v ruce a čichat. Na noc si dejte větvičku pod polštář. Na rány - Možná to ani netušíte a raději byste použili lístky aloe, ale rýmovník pomáhá hojit rány. Stačí omýt půl hrnku lístků a zalít převařenou, mírně zchladlou vodu. Zcela zchladlým nálevem pak můžete potírat rány, včetně ekzému. Větší rány můžete na noc zabalit. Vylouhované lístky položte na ránu a jemně ovažte obvazem (rdn)
Datum poslední aktualizace: 16. 6. 2023 8:57