Rajčata
Podzim je ideální čas na konzumaci zeleniny a ovoce všeho druhu. Sezona je v plném proudu a tak by bylo škoda nevyužít darů přírody. Osobně mám moc ráda rajčata. Obsahují vitamín B1, B2, B6, C, E a provitamín A, z minerálních látek vápník, fosfor, železo, jód, měď a draslík. Jsou vynikajícím léčivem na zánět močových cest, čistí ledviny, pomáhají při bolestivém močení a nezhoubném zvětšení prostaty. Snižují cholesterol, preventivně působí proti infarktu, jsou vhodná při křečových žílách a ateroskleróze (zvápenatění tepen). Celkově detoxikují tělo, upravují trávení včetně zácpy, zvyšují imunitu. Při horečkách je čerstvá šťáva skvělým zdrojem tekutin a minerálních solí, ochlazuje tělo a ulevuje od únavy. Rajčata by měli vynechat z jídelníčku lidé trpící dnou a artritidou, protože obsahují látky, které mohou podporovat usazování kyseliny močové v kloubech (pokud k tomu má tělo sklony). U zdravých lidí, kde dobře funguje látková výměna, to samozřejmě nevadí.
Lykopen v rajčatech
Lykopen je nejsilnější známý antioxidant rostlinného původu, který chrání organismus před nádorovými onemocněními, má příznivý vliv na srdce, krevní tlak, prostatu a pokožku. Ze stravy jej organismus dokáže přijmout pouze po tepelné úpravě. Vysoká hladina lykopenu v krvi je pojistkou dobrého zdraví obecně. Pomáhá snížit zánět v těle, má výrazné antibakteriální a protiplísňové účinky. Lykopen pomáhá také zajišťovat vnitřní ochranu pokožky před poškozením UV zářením, protože je účinnější než vitamin E a betakaroten. Proto je vhodné zvýšit jeho příjem právě v letním období.
I když mám moc ráda rajčata syrová, tak kvůli lykopenu jsem si oblíbila i různé rajčatové omáčky, zeleninové směsi.
Už dlouhá léta zavařuji tzv. „ Boloňskou omáčku“. Jde o náš rodinný název pro zeleninovou směs, takový polotovar vhodný na vaření. Většinou smíchám zeleninu, co je zrovna k dispozici, poměry jsou proto proměnlivé.
Poslední várka co jsem vařila letos, měla následující složení:
„Boloňská omáčka“
Složení: cibule – nakrájet,
cuketa nebo dýně – mladší plody nechávám celé, u starších je třeba okrájet slupku ev. zbavit vyzrálých semínek,
papriky – nechávám celé včetně semínek, letos jsem mixovala společně s rajčaty, použila jsem klasickou papriku, kozí rohy a čili papričky,
rajčata- rozmixuji včetně slupek. Výkonný mixer udělá z rajčat jemnou kaši.
čerstvé byliny – rozmarýn, oregano nakrájet
lichořeřišnice, letos mám přebytek, tak jsem nakrájela listy, měkké stonky i květy, sůl
Na olivový olej dám cibuli, nechám zesklovatět. Přidám cukety, rozmixovaná rajčata, nakrájené nebo rozmixované papriky (jak mám náladu), lichořeřišnici, rozmarýn, oregano a sůl. Mírně podusím. Dám do skleniček a zavařuji. Výborné jako polotovar k těstovinám, do gulášových jídel i jako studená příloha k masu.
Rajčata s vitamínem C
Ještě bych ráda přidala tip pana Jana Hromady. Pokud máte zájem, tady je více informací. https://nespechejtedorakve.cz/clanky-videa/vitamin-c-pravda-a-lez/ Ve zkratce jde o to, že když rozmixujeme vitamín C (práškovou kyselinu askorbovou) s rajčetem, tak se lépe vstřebává. Pokud bychom konzumovali jen velké dávky, přebytek se vyloučí močí. I proto se dělají vitamíny C, co se rozpouští postupně. V chřipkovém období umixuji dvě rajčata se lžící vitamínu C, rajče ideálně spařené, já neloupu, ale aktivuje se lykopen. Dám do skleničky a používám místo sirupu s vodou. Dobré, levné, funkční. (rdn)
Máte další osvědčené recepty a chcete se o ně podělit? Pošlete, rádi uveřejníme.
Datum poslední aktualizace: 16. 6. 2023 8:58