Kopr
Kopr
Hodně z nás má na své zahrádce kopr vonný. Možná ani nevíte, jak velký poklad na zahrádce máte. Je jednou z nejstarších léčivých rostlin se širokým využitím. Ve starém Řecku se používal jako účinný prostředek proti škytavce. Dnes ho používáme jako koření. Mladé listy přidáváme do salátů, dochucujeme jím polévky, ryby nebo omáčky. Také se přidává do nakládané zeleniny. Ve formě čaje podporuje chuť k jídlu, zahřívá, uvolňuje křeče a používá se v případě zažívacích potíží a pro zmírnění nadýmání. Dále příznivě působí na tvorbu žaludečních šťáv a pomáhá při žaludečních problémech. Kopr je antibakteriální, eliminuje choroby střev a infekční průjmy způsobené různými mikroorganismy. Má močopudné vlastnosti, odvádí z organismu škodliviny, tiší kašel a dá se využít při bolestech hlavy, potížích se spánkem a ke zklidnění. Koprový čaj je též vhodný při ledvinových onemocněních. Žvýkání semen zlepšuje dech. Kopr lze podávat kojencům při kolikách, protože je jemnější než fenykl. Je také vhodný pro kojící ženy - zvyšuje laktaci. Kopr snižuje krevní tlak, napomáhá lepšímu prokrvení srdečního svalu a celkově posiluje organismus. Koupel se semeny kopru posiluje nehty a spálená semena údajně hojí odřenou a poškozenou kůži. Je široce používán v kosmetice a medicíně k řešení problémů s kůží a zdravím obecně. Rostlina obsahuje rekordní množství vitamínů, minerálů, aminokyselin.
Moc ráda mám koprovou omáčku. Jde o obyčejné jídlo a někteří z nás si pamatují ze svého dětství variace omáčky, která nebyla zrovna lahodná. Pojďme zkusit tu, co připravuji já. Začneme bešamelem. Na másle opražíme hladkou mouku, přidáme trošku vody a mícháme, aby omáčka zůstala hladká a nehrudkovatěla. Za stálého míchání přidáme smetanu ke šlehání, sůl, cukr a trošku octa. Do skoro hotové omáčky dáme čerstvý nebo zmrazený kopr. Podáváme se ztraceným vejcem. Jako přílohu můžeme podávat s knedlíkem, bramborem, osobně mám nejraději s těstovinami.
Jak dosáhnout výborného výsledku?
Omáčku připravíme na másle. Tuk je nositel chuti a tak i náhražky jsou chuťově poznat.
Místo vody můžeme použít vývar.
Vysokoprocentní smetana velmi zjemní chuť.
Kopr používáme zásadně čerstvý nebo zmrazený. Zavařený kopr se velmi projeví na chutích a osobně ho nemám moc ráda. Dobrou chuť.
Datum poslední aktualizace: 2. 10. 2023 18:42