Bršlice kozí noha
Příroda je mocná čarodějka. Sama nám nabízí nepřeberné množství možností, jak být zdravý. Všimli jste si, že bylina, kterou potřebujete pro vyladění vašeho zdraví, roste většinou ve vašem okolí? Takzvaný plevel je velmi často účinným prostředkem na vylepšení vašeho zdraví. Ne každý je schopen rozeznávat byliny a ještě méně lidí zná bez nápovědy jejich účinky na lidské zdraví. Existují různé herbáře, kde se dají účinky dohledat. Jedním z nejvíce kontroverzních plevelů je nenápadná rostlina, která když se někde usadí, nesnadno se jí zbavíte. Její kořeny jsou doslova nezdolné. Asi bych nedoporučila ji někde sázet, protože se jí pak už nikdy nezbavíte, ale když už si všimnete, že roste ve vašem okolí, zkuste ji využít pro zdraví. Jedná se o bršlici kozí nohu.
Kde ji najdeme?
Bršlice kozí noha je všude tam, kde ji nechceme 😊. Často lemuje okraje (dlážděných) cestiček, kde nám překáží. Kdekoli se objeví, tam ji není možné zlikvidovat, její křehké kořeny se lámou a okamžitě vytvářejí nové rostliny. Sušenou bršlici používám jako koření, které svou chutí trochu připomíná libeček. Mladé, světle zelené listy jsou výborné do polévek i salátů. Je to další přírodní všelék, který máme k dispozici ve svém okolí většinou v množství ještě více než velkém. Mermomocí se ho snažíme zbavit, místo abychom se s rostlinou spřátelili .
Její latinský název Aegopodium podagraria leccos napovídá o jejích účincích. Ano velmi dobře funguje na Podagru neboli dnu. Proč se bršlice jmenuje kozí noha? Aegopodium je odvozeno z řeckého aigos - koza apodos - noha. Listy skutečně připomínají svým tvarem otisk kozího kopýtka Mniši, proto bršlici pěstovali v klášterních zahradách. Podagraria znamená léčící dnu. Ve středověku ji označovali za „nemoc králů“. Vyskytovala se totiž často u bohatých šlechticů a panovníků, kteří si dopřávali velké porce masa a alkoholu. Dna je zánětlivé onemocnění kloubů projevující se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi neboli hyperurikémií. Kyselina se přemění v drobné krystalky, které se laicky řečeno zabodávají do okolní tkáně (zejména do kloubů), vyvolávají zánět a způsobují bolest. Je výborná na onemocnění ledvin, pro získání životní síly, při chronickém únavovém syndromu. Kromě výše uvedeného je to takový multivitamin x v jednom. Obsahuje železo, měď, mangan, titan, bór a je to prekurzor vitaminu A. Bršlice kozí noha působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha), zevně ve formě obkladů namočených v nálevu se užívá na zanícené rány či hemeroidy, rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran nebo se přikládají na bolavé klouby. Nálev z bršlice se užívá při revmatismu (350 ml nálevu před jídlem) nebo při močových kaméncích (až 500 ml nálevu) - taková kůra by však měla trvat jen několik dní, není doporučováno dlouhodobé podávání. Mladé listy sbíraných ještě před rozkvětem se přidávají do jídla nebo do zeleninové polévky. Mladá bršlice je dobrá na špenát, i na zapékání s brambory. Sušenou umelu a přidávám do směsi Zeleného koření. Jako u všeho i tady platí všeho s mírou. Jako jarní bylinka obsahuje velké množství vitaminu C, karotenoidů a cenných minerálů, -železa a manganu. Podporuje látkovou výměnu (metabolismu) i uvolňování kyselých usazenin a jejich vylučování z těla - vede k odkyselení organismu. Blahodárně působí na pohyblivost kloubů a jejich regeneraci po dlouhé zimě. Má i vnější použití: jestliže vás bolí nohy (dolní končetiny připravte si koupel z kořenů bršlice. 100 g čerstvých kořenů povařte ve 2 litrech vody a nechejte táhnout 15 minut. Poté nálev vlijte do nádoby na koupel nohou a přidejte tolik vody, aby vám teplota byla příjemná. Už od dávných dob byla rozdrcená bršlice přikládána na bolestivé partie těla jako prostředek mírnící bolesti při revmatismu a dně. (rdn)
Datum poslední aktualizace: 19. 6. 2023 10:06